Odota...
Wait...
Korppi-järjestelmän toimintoja Korppi

16.1.4

Kirjaudu sisään järjestelmään!
30.11.2022 20:07

TIEP111 Ohjelmointi 2, 8 op, Kevät 2010 [kotisivu]

Avoin yliopisto, Tietojenkäsittelytieteiden laitos, Tietotekniikan laitos

Tiedotus:
Kurssille ei voida ilmoittautua, koska se on jo vanhennettu.
Kurssin ilmoittautumisaika päättyi 15.4.10 klo 00:00.

Yleisiä tietoja

Kotisivu: http://www.mit.jyu.fi/vesal/kurssit/ohjelmointi2010
Alkaa - päättyy: 12.1.10 - 15.4.10
Ilmoittautumisaika: 31.5.09 klo 0:00 - 15.4.10 klo 0:00
Opinto-oikeuden voimassaoloaika: 180 vuorokautta ilmoittautumispäivästä
Opettaja(t): Vesa Lappalainen (vesa.t.lappalainen@jyu.fi)
Tuntiopettaja(t): Antti Hallamäki (halliz@iki.fi)
Martti Hyvönen
Markus Kivioja (markus.kivioja84@gmail.com)
Ville Lahtinen (ville.lahtinen@iki.fi)
Joel Lehtonen (joel.lehtonen@iki.fi)
Markus Pohjola (markus@pohjo.la)
Antti Varjoinen
Laajuus: 8 op
Kielet: opetuskielet: suomi; suorituskielet: English, suomi
Ilmoittautuneita: 172
Organisaatiot:Avoin yliopisto (AYO), Informaatioteknologian tiedekunnan opinnot (avoin yo) (AVOITK), Informaatioteknologian tiedekunta (ITK), Tietojenkäsittely (avoin yo) (AVOITK), Tietojenkäsittelytieteiden laitos (TKTL), Tietotekniikan laitos (TTL), Tietotekniikka (avoin yo) (AVOTIE)
Sisältö:Sisältö: Java-kieli, ohjelmansuunnittelun ja olio-ohjelmoinnin periaatteita, ohjelman testaaminen. Rekursio.
Osaamistavoitteet:Oppia ymmärtämään oliopohjaisen ohjelmoinnin perusteet. Kyky tuottaa pieniä/keskikokoisia oliopohjaisia ohjelmia. Samoin tavoitteena on "testaus ensin" (TDD) ajatuksen sisäistäminen.

  Osaamistavoitteiden taso:    1        2         3          4          5         6
                            tunnistaa            osaa                          tuottaa
                            muistaa   ymmärtää soveltaa  analysoida  arvioida  luoda
---------------------------------------------------------------------------------------------
Pienen ohjelman suunnittelu                      x
Yksinkertaisen algoritmien
   suunnittelu                           x
Pöytätestaus, TDD                        x
Java -kielen perusteet                           x
Metodien suunnittelu                                                             x
  ja testaaminen                                                        x
Luokkien suunnittelu                             x
  ja testaaminen                                 x
Rekursio                                 x
Ohjelman kasaaminen                              x
Debuggerin käyttö                                                                x
---------------------------------------------------------------------------------------------

Esitiedot:Ohjelmointi 1. tai vastaava.
Opetusmuodot:Luennot, demot, pääteohjaukset, harjoitustyö. InSitu.
Kurssin vaatima työmäärä:

                 t/vko  Viikkoa  tun.yht
-----------------------------------------
Luennot              4     13     52
Demojen palautus     2     12     24
Demoja kotona        5     12     60
Pääteohjaukset       2      4      8
Harjoitustyö                      56
-----------------------------------------
Yhteensä:         15.5     13    200
Suoritustavat:Välikoe, demot, harjoitustyö.
Aikataulu:Alkaa ti 12.1. Luennot ti 14-16, to 12-14.
Kirjallisuus:Java-kirjallisuus. Mm. Java-ohjelmointi
Avainsanat:ohjelmointi, Java, olio, luokka, polymorfismi, perintä, taulukko, silmukka, muuttuja, testaus, pariohjelmointi, TDD

[Laajenna opetusryhmien aika- ja paikkatiedot]

Luento [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Ti Luento [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 169, maksimi 190
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 13Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 32 - 15ti12.1.2010 - 13.4.2010useitaLappalainen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12
To Luento [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 170, maksimi 190
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 13Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 32 - 15to14.1.2010 - 15.4.2010useitaLappalainen1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 13

Demo [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Demoryhmä 1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 50, maksimi 190
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 33 - 15ma, ti18.1.2010 - 12.4.2010useitaLappalainen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Demoryhmä 2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 44, maksimi 190
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 3, Ag Auditorio 33 - 15ma, ti18.1.2010 - 12.4.2010useitaLappalainen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Demoryhmä pelkkä email [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 30, maksimi 190
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12-3 - 15ma, to18.1.2010 - 12.4.2010useita-1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ohjaus [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Pääte 2.1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 12, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka2 - 14to14.1.2010 - 8.4.2010useitaLappalainen, Lehtonen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 2.2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 6, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka2 - 14to14.1.2010 - 8.4.2010useitaLappalainen, Lehtonen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 3.1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 9, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka2 - 14to14.1.2010 - 8.4.2010useitaKivioja1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 3.2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 2, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka2 - 14to14.1.2010 - 8.4.2010useitaKivioja1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 4.1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 20, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka2 - 14pe15.1.2010 - 9.4.2010useitaHallamäki1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 4.2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 1, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka2 - 14pe15.1.2010 - 9.4.2010useitaHallamäki, Hyvönen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 5.1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 19, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka2 - 14pe15.1.2010 - 9.4.2010useitaHallamäki, Hyvönen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 5.2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 10, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka2 - 14pe15.1.2010 - 9.4.2010useitaHallamäki1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 6.1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 1, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka3 - 15ma, ti18.1.2010 - 12.4.2010useitaLehtonen, Lahtinen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 6.2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 2, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka3 - 15ma, ti18.1.2010 - 12.4.2010useitaLehtonen, Lahtinen, Hyvönen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 7.1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 13, maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka, Ag B213.1 (Lakes), mikroluokka3 - 15ma, ti18.1.2010 - 12.4.2010useitaKivioja, Lehtonen, Hyvönen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Pääte 7.2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; maksimi 20
ilm.aika: 30.8.2008 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 12Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka, Ag B212.2 (Mountains), mikroluokka3 - 15ma, ti18.1.2010 - 12.4.2010useitaKivioja, Lehtonen1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Harjoitustyö [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Harjoitustyö 1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 172, maksimi 200
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 7-3 - 16ma, pe18.1.2010 - 23.4.2010useita-HT1 takaraja; HT2 takaraja; HT3 takaraja; HT4 takaraja; HT5 takaraja; HT6 takaraja; HT7 takaraja1 2 3 4 5 6 7

Tentti [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Tentti 23.4.2010 (Lopputentti) [tenttiin ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 18, maksimi 200
ilm.aika: 15.5.2009 00:00 - 19.4.2010 16:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1Ag Auditorio 1, Martti Ahtisaari -sali, Ag Auditorio 2, Ag Auditorio 316pe23.4.201012:00-16:00Lappalainen
Tentti 2.7.2010 [tenttiin ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 5, maksimi 200
ilm.aika: 15.5.2009 00:00 - 28.6.2010 16:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1Ag Auditorio 1, Martti Ahtisaari -sali, Ag Auditorio 326pe2.7.201012:00-16:00Lappalainen
Tentti 27.8.2010 [tenttiin ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 3, maksimi 200
ilm.aika: 15.5.2009 00:00 - 23.8.2010 16:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1Ag Auditorio 1, Martti Ahtisaari -sali, Ag Auditorio 2, Ag Auditorio 334pe27.8.201012:00-16:00Lappalainen

Välikoe [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Välikoe 1 [tenttiin ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 105, maksimi 200
ilm.aika: 31.5.2009 00:00 - 15.4.2010 00:00
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURI
1 - 2Ag Auditorio 1, Martti Ahtisaari -sali, Ag Auditorio 312 - 15pe, ke26.3.2010 - 14.4.2010useitaLappalainen, Hyvönen, Lahtinen, Lappalainen

InSitu [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Foreign students [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]