Odota...
Wait...
Korppi-järjestelmän toimintoja Korppi

15.5.0

Kirjaudu sisään järjestelmään!
29.3.2020 18:20

FYSA242 Statistinen fysiikka (osa B), 3 op [kotisivu]

Fysiikan laitos

Tiedotus:
Kurssille ei voida ilmoittautua, koska se on jo vanhennettu.
Kurssin ilmoittautumisaika päättyi 11.4.16 klo 23:59.

Yleisiä tietoja

Kotisivu: http://users.jyu.fi/~tulappi/fysa242kl16/
Alkaa - päättyy: 29.2.16 - 11.4.16
Ilmoittautumisaika: 1.5.15 klo 0:00 - 11.4.16 klo 23:59
Opettaja(t): Professori Tuomas Lappi (tuomas.v.v.lappi@jyu.fi)
Tuntiopettaja(t): Axel Ekman
Tohtorikoulutettava Tero Harjupatana (tero.t.harjupatana@jyu.fi)
Tohtorikoulutettava Henri Hänninen (henri.j.hanninen@student.jyu.fi)
Tohtorikoulutettava Toni Ikonen (toni.m.h.ikonen@jyu.fi)
Tommi Isoniemi (t.j.isoniemi@gmail.com)
Tuntiopettaja Henna Joukainen (henna.joukainen@gmail.com)
Tohtorikoulutettava Kalle Kansanen (kalle.s.u.kansanen@student.jyu.fi)
Tohtorikoulutettava Sami Kinnunen (sami.a.kinnunen@student.jyu.fi)
Tutkimusavustaja, tuntiopettaja Joel Kostensalo (joel.j.kostensalo@student.jyu.fi)
Linda Laakkonen (linda.laakkonen@hotmail.com)
Tuntiopettaja Jarkko Liimatainen (jarkko.liimatainen@hotmail.com)
Tohtorikoulutettava Teemu Loippo (teemu.o.loippo@jyu.fi)
Mikko Mankinen (mikko.m.mankinen@student.jyu.fi)
Tutkijatohtori Arttu Miettinen (arttu.i.miettinen@jyu.fi)
Tuntiopettaja Giovanni Misitano (giovanni.a.misitano@student.jyu.fi)
Juha-Matti Ojanperä
Teemu Parviainen (teemu.t.parviainen@student.jyu.fi)
Jarkko Peuron (jarkko.peuron@gmail.com)
Pietari Puranen (piepura@gmail.com)
Paavo Rikkilä (paavo.t.rikkila@student.jyu.fi)
Tomas Snellman (tomas.w.snellman@student.jyu.fi)
Tutkimusavustaja Joni Tanttu (joni.a.tanttu@student.jyu.fi)
Linda Tenhu (linda.c.e.tenhu@jyu.fi)
Niyati Venkatesan (niyati.a.venkatesan@student.jyu.fi)
Sampsa Vihonen (sampsa.vihonen@gmail.com)
Laajuus: 3 op
Kielet: opetuskielet: suomi; suorituskielet: -
Ilmoittautuneita: 57
Organisaatiot:Fysiikan laitos (FYS)
Sisältö:

Olomuodonmuutokset, kiinteän aineen lämpökapasiteetti, klassinen ideaalikaasu, kaasun lämpökapasiteetti, muuttuvan hiukkasluvun järjestelmät, kvanttimekaaninen ideaalikaasu ja sen sovelluksina metallien johtavuuselektronit, mustan kappaleen säteily sekä Bosen-Einsteinin kondensaatio.

Osaamistavoitteet:

Kurssin jälkeen opiskelijalla tulisi olla perustiedot siitä, kuinka yksinkertaisia klassisia ja kvanttimekaanisia järjestelmiä voidaan kuvata statistisen mekaniikan keinoin. Näihin perustietoihin kuuluvat partitiofunktion muodostaminen ja sen yhteys termodynamiikkaan sekä tulosten pätevyysalueen arviointi.

Esitiedot:

FYSA241.

Opetusmuodot:

Luennot 20 h, harjoitukset 10 h. Kurssi sisältää yhden laboratoriotyön.

Aikataulu:Kevät, 2. jakso.
Kirjallisuus:Luentomoniste ja Bowley & Sanchez, Introductory Statistical Mechanics.

[Tiivistä opetusryhmien aika- ja paikkatiedot]

Luento [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Maanantain luennot [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 57, maksimi 200
ilm.aika: 1.5.2015 00:00 - 11.4.2016 23:59
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURITapahtuman tiedot
1FYS19ma29.2.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
2FYS110ma7.3.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
3FYS111ma14.3.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
4FYS114ma4.4.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
5FYS115ma11.4.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
Keskiviikon luennot [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 57, maksimi 200
ilm.aika: 1.5.2015 00:00 - 11.4.2016 23:59
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURITapahtuman tiedot
1FYS19ke2.3.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
2FYS110ke9.3.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
3FYS111ke16.3.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
4FYS113ke30.3.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot
5FYS114ke6.4.201610:15-12:00LappiTapahtuman tiedot

Demo [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]

Demo 1 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 10, maksimi 25
ilm.aika: 1.5.2015 00:00 - 11.4.2016 23:59
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURITapahtuman tiedot
1FL1409ke2.3.201616:15-18:00-Tapahtuman tiedot
2FYS510ke9.3.201616:15-18:00-Tapahtuman tiedot
3FYS511ke16.3.201616:15-18:00-Tapahtuman tiedot
4FYS513ke30.3.201616:15-18:00-Tapahtuman tiedot
5FYS514ke6.4.201616:15-18:00-Tapahtuman tiedot
Demo 2 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 21, maksimi 25
ilm.aika: 1.5.2015 00:00 - 11.4.2016 23:59
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURITapahtuman tiedot
1FYS59ke2.3.201612:15-14:00-Tapahtuman tiedot
2FYS510ke9.3.201612:15-14:00-Tapahtuman tiedot
3FYS511ke16.3.201612:15-14:00-Tapahtuman tiedot
4FYS513ke30.3.201612:15-14:00-Tapahtuman tiedot
5FYS514ke6.4.201612:15-14:00-Tapahtuman tiedot
Demo 3 [ryhmätiedot ja ilmoittautuminen]; ilmoittautuneita 7, maksimi 25
ilm.aika: 1.5.2015 00:00 - 11.4.2016 23:59
 PaikkaViikkoPäiväPvmKloOhjaajaLisätietojaURITapahtuman tiedot
1FYS59ke2.3.201614:15-16:00-Tapahtuman tiedot
2FYS510ke9.3.201614:15-16:00-Tapahtuman tiedot
3FYS511ke16.3.201614:15-16:00-Tapahtuman tiedot
4FYS513ke30.3.201614:15-16:00-Tapahtuman tiedot
5FYS514ke6.4.201614:15-16:00-Tapahtuman tiedot