Odota...
Wait...
Korppi-järjestelmän toimintoja Korppi

15.1.0

Kirjaudu sisään järjestelmään!
9.12.2019 18:15

TIEP116 Java ja tietokannat, 1 op, Ohj2 harjoitustyö käyttämään tietokantoja, 2019 [kotisivu]

Tietotekniikan laitos

Tiedotus:
Kurssille ei voida ilmoittautua, koska se on jo vanhennettu.
Kurssin ilmoittautumisaika päättyi 26.10.19 klo 23:59.

Yleisiä tietoja

Kotisivu: https://tim.jyu.fi/view/kurssit/tie/ohj2/lisakurssit/TIEP116
Alkaa - päättyy: 9.4.19 - 26.10.19
Ilmoittautumisaika: 15.8.18 klo 0:00 - 26.10.19 klo 23:59
Ilmoittautuminen voidaan perua 26.10.2019 klo 00:00 mennessä.
Opettaja(t): Vesa Lappalainen (vesa.t.lappalainen@jyu.fi)
Tuntiopettaja(t): Taija Kolehmainen (taija.s.kolehmainen@student.jyu.fi)
Harri Linna (harri.s.linna@student.jyu.fi)
Laura Nurmi (laura.k.nurmi@jyu.fi)
Rami Pasanen (rami_p@outlook.com)
Ville Rissanen (ville.rissanen@linux.com)
Riku Rundelin (riku.h.rundelin@student.jyu.fi)
Kiril Shenouda Khalil (kiril.khalil@hotmail.com)
Tekninen avustaja Enni Stylman (enni.m.stylman@jyu.fi)
Laajuus: 1 op
Kielet: opetuskielet: suomi; suorituskielet: English, suomi
Ilmoittautuneita: 42
Maksimi osallistujamäärä: 300
Sopii vielä: 258
Organisaatiot:Tietotekniikan laitos (TTL)
Sisältö:Muutetaan itsenäisesti Ohjelmointi 2 -kurssin (vähintään vaihe 6) harjoitustyö käyttämään jotakin tietokantaa omatekoisten taulukoiden sijaan.
Osaamistavoitteet:Kurssin suoritettuaan opiskelijalla on käistys siitä, miten tietokantoja käyetään perinteisellä tavalla suoraan Java-kielestä.
Esitiedot:Ohjelmointi 2. Mielellään edes SQL-kielen perusteet, mutta mallia seuraamalla tuota voi opiskellla kurssin aikana itsekin tarvitavan määrän.
Opetusmuodot:

Itsenäisesti tehtävä harjoitustyö, eli olemassa olevan koodin muuttaminen tietokannoille.

Suoritustavat:Palautetaan harjoitustyö versionhallintaan ja näytetään ohjaajille.
Kurssin työmäärä:

n. 25 tuntia.

Avainsanat:

Java. Tietokanta. SQL.

Arviointi:
Arvosteluasteikko

Hyväksytty-hylätty

[Tiivistä opetusryhmien aika- ja paikkatiedot]

Luento [ryhmien tarkat tiedot ja ilmoittautuminen]